AİR FRANCE ÇALIŞANLARI 8 GÜN GREV YAPACAKLARINI DUYURDU

Fransız hava yolu şirketi Air France Paris’te Roissy Charles De Gaulle Havalimanı çalışanları, yolcuların sözlü ve fiziki saldırılarından dolayı 29 Temmuz ile 6 Ağustos tarihleri arasında grev yapacaklarını duyurdu. Air France yönetiminden yapılan açıklamada, son aylarda artan sözlü ve fiziki saldırılara maruz kalan çalışanlar, pasaport ve güvenlik kontrol işlemlerinden dolayı yolcuların normal süreden daha fazla bekletilmelerini protesto etmek amacıyla grev kararı aldıkları açıklandı.
Yaz tatil sezonu olmasından dolayı, hava limanında sıkı güvenlik işlemlerinden dolayı büyük yığılmaların olması yolcular arasında görülmesi istenilmeyen olayların meydana gelmesi üzerine 29 Temmuz ile 6 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan grevin Air France’ın uçuşları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağı, yer hizmetlerinin grevden etkileneceği belirtilerek bu nedenle seyahat edecek yolcuların çok erken hava limanına gelmeleri tavsiyesinde bulunuldu.
Air France çalışanlarının bağlı olduğu işçi sendika temsilcisi, şirket çalışanlarının, sınır ve gümrük kontrollerinin sıkılaştırılması nedeniyle yolcuların bazen saatlerce beklediklerini ve beklemekten bıkan yolcuların sözlü ve fiziki saldırılarına uğradıklarını dile getirdi. Özellikle son aylarda yer hizmeti veren personele karsı sözlü ve fiziki saldırıların arttığına dikkat çeken işçi temsilcisi, seyahat eden yolcular arasında meydana gelen fiziki tartışmalara engel olmak isteyen personelin darbe aldığını belirtiyor.