PARİS’TE KALİTESİ DEĞİŞMEYEN DERYA RESTAURANT 20. YILINI KUTLUYOR

Türkiye’ye özgü bir çok yemeği Paris’te nerede bulabilirsiniz ?. Başkent Paris’i bilenler için kısaca Türk Mahallesi desek yeter. Bilmeyenler için, Paris’in 10. bölgesindeki Strasbourg Saint-Denis semtinde, 24 Rue du Faubourg Saint-Denis adresindeki Derya Restaurant, öğle ve akşam servisleriyle sizlere gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz birçok lezzeti sunuyor. Mekân aslında kendiliğinden konuşuyor.
20 yıldır aynı sokakta ve aynı yönetimle müşterilerine hizmet veren bir restoranın kaliteden taviz vermediği hemen anlaşılıyor. Üstelik fiyat tarifesini abartmadan bunu başarabiliyor…Derya Restaurant, terasıyla birlikte 210 müşteriyi konforlu bir ortamda ağırlıyor. Bu güne kadar da hiç boşaldığını görmedik…Derya Restaurant’ın bu kadar çok müdavimi varsa, üstelik bu müşterilerin sadece Türk değil, aynı zamanda Fransızların da sıklıkla tercih ettiği bir mekân ise mutlaka bir özelliği vardır diye düşündük ve sahibi Yılmaz Bey’e işin sırrını soralım dedik… Yılmaz Bey “Üç müşteri fazla kabul etmek uğruna insanların dirsek dirseğe sıkışık bir şekilde yemek yemesi bana göre uygun değil. Gelen müşteri hem keyifle yemeğini yemeli, içkisini de içmeli. Masasındaki arkadaşıyla hoş bir ortamda sohbetini de etmeli. Hem yediği yemekten hem de oturduğu mekandan keyif almalı. İş ortamında yaşadığı stresi bir de bizim mekanımızda yaşayıp, buradan ayrılırken stres içinde ve üzgün ayrılmamalı.” diyor.

Yılmaz Bey, malzemelerin kalitesi konusunda da bir hayli titiz: “Mutfağımızda kullandığımız yemek için alınan et ve sebze gibi benzeri yiyecekleri, her daim taze olmaları için bizzat kendim giderek özel seçiyorum. Mutfağınızda dünyanın en ünlü şefi olsa siz taze ve kaliteli malzeme vermezseniz, nasıl leziz yemek yapacak ? Aynı şekilde, siz istediğiniz kadar iyi malzeme vermişsiniz. İşinin ehli bir şef yoksa, aldığınız sebze ve et, balık ne işe yarar ki ?”

Yılmaz Bey, menü hakkında da bilgi veriyor: “Restoranı açtığımız günden bu yana hazırladığımız belli başlı menü, meze olarak tarama, ezme, cacık, yaprak sarması, patlıcan ezmesi, kalamar, karides, çoban salata… Ne ararsanız var. Ana yemeklerden ise çorba çeşitleri ve köfte, Adana, kuzu şiş, pirzola, hünkar beğendi, çupra, levrek her daim bulunur. Tatlı olarak ise sütlaç, baklava, künefe menümüzdeki bazı seçenekler…”Yılmaz Bey’le restoran yönetimini de konuştuk. “Yönetim, bir restoran için çok önemli bir faktör. Usta bir şef olduğu kadar, iyi bir garson bulundurmak zorundasınız. Müşteri siparişini verirken garsonun tavsiyesine güvenebilmeli, garson da müşteriye en iyisini tavsiye edebilmeli ve hizmeti kusursuz yapmalı. Herkes görevini yaptığı zaman niçin bir müessese çeyrek asra yakın aynı şekilde ve aynı kaliteyle çalışmasın ki?Biz yönetim olarak, önceliği kaliteye ve personele veriyoruz.

Bir hafta evvel yemek yerken gördüğünüz müşterinizi yanında ailesi veya arkadaşlarıyla mekânınızda yeniden yemek yerken görmek gurur verici. Bir de bunun aksini düşünün; bir kaç gün evvel gelip yemek yemiş olsun, müşteri niye bize tekrar gelmedi de başka yeri tercih etti diye kendinizi sorgulamanız gerekir. İşte biz kendimizi sorgulamamak için her şeye dikkat etmek zorundayız. Onun için de 20 yıldır buradayız.” Diyor. “Yemek çeşitlerimize gelince, saydığım çeşitlerin yanı sıra Türkiye’nin dört bir köşesindeki restoranlarda yenilen yemeklerin % 80’ini bizde bulursunuz: Çorba çeşitlerimizden, kebap çeşitlerimize, sebzeli yemek türlerinden, bazı günler balık çeşitlerine, pilav, tatlı çeşitlerimiz mevcuttur. Ayrıca grup yemekleri için istenilen şekilde siparişe göre yemek de hazırlatırız.

Ancak genelde, baştan da söylediğimiz gibi, yemek çeşitlerimiz boldur. Dikkat ettiğimiz bir nokta var: Buraya yemek fotoğraflarını dizip de, müşteri istediğinde ‘O yemek bugünkü menüde yok, öteki kalmamış’ demek prensiplerimize uygun değil. Biz masaya bıraktığımız zengin menü çeşitleri arasında tercih edileni hazırlayıp sunuyoruz. Derya Restaurant böyledir. İlk açtığımız gün nasıl çalışmaya başladıysak, bugün de aynı şekilde devam ediyoruz. İşte bizsin 20 yıllık sırrımız budur.”

Restaurant Derya’nın yeni adresi, eski yerine çok yakın. 24, rue du Faubourg Saint-Denis 75010 Paris. Tel: 01 53 34 62 20